SwiadomiZdrowia.pl I ZDROWIE I CHOROBY I DIETA

25° C Pogodnie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ONCORIA

Dlaczego rezygnuję z badań kontrolnych ?

0 45

Otrzymuj aktualizacje w czasie rzeczywistym bezpośrednio na swoim urządzeniu, zasubskrybuj teraz.

Wartości człowieka a przeszkody w wykonywaniu badań kontrolnych

Mimo istnienia wielu kampanii promujących profilaktykę, badania kontrolne wykonujemy się zbyt rzadko i niestety  za późno. „Zapominamy” o  regularnym wy podstawowych badań profilaktycznych takich jak pomiar ciśnienia, sprawdzanie poziomu cholesterolu czy cukru we krwi, większość osób nie mierzy również ciśnienia. Tyczy się to również regularnych badań piersi oraz szyjki macicy. Zamiast po badania profilaktyczne,  pacjenci przychodzą do lekarza najczęściej wtedy, gdy coś już rzeczywiście im dolega. Najczęściej zmagają się z bólem  w sposób samodzielny, licząc na to, że minie samoistnie, a gdy tak się dzieje – rezygnują z wizyty u specjalisty.

Najczęstsze powody, dla których pacjenci rezygnują z badań, to brak czasu, utrudniony dostęp do lekarza lub brak zaufania do niego. Niestety, nadal w społeczeństwie zakorzenione jest przekonanie, że lepiej nie wiedzieć co nam dolega z obawy przed wynikiem lub możliwą diagnozą. Jednakże część osób nie konsultuje swoich dolegliwości ze specjalistą. Część osób nie udaje się na wizytę do specjalisty z uwagi na przekonanie, iż lekarz nie udzieli pacjentowi informacji zwrotnej dotyczącej tego co mu dolega. Ważnym faktem jest również to, że na wizytę u specjalisty w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia niekiedy pacjenci czekają miesiącami. Z drugiej jednak strony odwlekanie wykonania badań, choćby kontrolnych, zwiększa ryzyko zachorowania na różne choroby. W przypadku profilaktyki rozwoju chorób nowotworowych u kobiet jest to szczególnie ważne.

Z uwagi na to, że osoby po 50. roku życia wchodzą w wiek zwiększonego ryzyka chorób cywilizacyjnych, regularne wykonywanie przez nich badań profilaktycznych (np. w kierunku cukrzycy, nadciśnienia, czy nowotworu piersi lub prostaty) jest niezwykle ważne. Jest tak dlatego, że wczesne wykrycie choroby zwiększa szansę na wyleczenie a – jeśli chodzi o choroby przewlekłe – zapobiega rozwojowi powikłań.

Dlaczego zatem, mimo całej świadomości powyższych faktów, nie wykonujemy badań kontrolnych regularnie?

Przyczyny te można rozpatrywać wielowymiarowo, jednakże jednym z najbardziej istotnych jest wymiar wartości.

Czy jeśli rzeczywiście zdrowie stanowi dla nas ważną wartość, zachowywalibyśmy się w taki sposób?

Przekładali wizyty kontrolne, mówili, że teraz nie mamy na nie czasu, usprawiedliwiali zaniedbanie w tej sferze obowiązkami zawodowymi, domowymi i zmęczeniem? Wartości człowieka są czymś, co ważne i cenne dla jednostki i społeczeństwa oraz godne pożądania, łączące się z pozytywnymi przeżyciami i stanowiące cel ludzkich dążeń. To również istotny punkt odniesienia do uznania czegoś za dobre lub złe.

Z jednej strony wiele osób deklaruje, że zdrowie jest dla nich ważne, jednocześnie nie działając zgodnie z przyjętym systemem wartość. Być może samo przyjrzenie się temu, jakie wartości są dla nas najbardziej istotne oraz uporządkowanie ich zgodnie ze swoją własną hierarchią pozwoli nam uświadomić sobie, w którym miejscu – na liście wartości – lokujemy zdrowie. W pewnym sensie stanowi ono wyjątkową wartość, bez której może być nam trudno realizować inne. Gdy go brakuje, niekiedy nie jesteśmy w stanie wykonywać wielu podstawowych czynności dnia codziennego, spełniać się zawodowo czy też wykonywać wszystkich aktywności, na które mamy ochotę. Ograniczenia w tym aspekcie powodują u człowieka wręcz cierpienie. Dobrze byłoby zatem przyjąć perspektywę odgórną na całokształt tej sytuacji i potraktować badania kontrolne, jak i odbywanie wizyt u specjalistów w czasie, jako rzeczy, które pomagają nam nie tylko zachować zdrowie, ale również żyć według wartości, które cenimy.

Co istotne, należy również pamiętać o zdrowiu psychicznym, czy też duchowym, które jest nieodłącznym elementem całokształtu naszego zdrowia, jaki i jakości życia. Z tego względy przepracowanie, brak umiejętności regulacji emocji, czy też przewlekły stres to elementy, z którymi również można udać się do specjalisty, aby zadbać o swój stan zdrowia i – co więcej – jakości życia, która stanowi jedną z kategorii zdrowotnych.

Otrzymuj aktualizacje w czasie rzeczywistym bezpośrednio na swoim urządzeniu, zasubskrybuj teraz.

Zostaw Komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors