SwiadomiZdrowia.pl I ZDROWIE I CHOROBY I DIETA

11° C Zachmurzenie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ONCORIA

Onkologiczne Centrum Medyczne

Leczenie chorych na nowotwory.

dr Joanna Sikora
0 292

Otrzymuj aktualizacje w czasie rzeczywistym bezpośrednio na swoim urządzeniu, zasubskrybuj teraz.

Dzisiejszy wywiad jest wywiadem z Panią dr Joanną Sikorą, współzałożycielką Onkologicznego Centrum Medycznego oraz Onkodietetyki.pl

 

Pani doktor, dlaczego powstało Onkologiczne Centrum Medyczne w Bydgoszczy?

Onkologiczne Centrum Medyczne powstało jako pierwsze prywatne centrum medyczne nakierowane na kompleksowe wsparcie pacjenta onkologicznego i jego rodziny w województwie kujawsko-pomorskim. Stworzenie takiego miejsca zapewnia pacjentom otrzymanie specjalistycznej pomocy na wielu płaszczyznach, które dotyka choroba nowotworowa – od aspektów medycznych, poprzez wsparcie psychiczne, emocjonalne, a nawet odpowiednie żywienie.

 

Pani Joanno, na czym polega kompleksowość opieki nad pacjentem?

Kompleksowość opieki nad pacjentem związana jest z holistycznym podejściem do każdego pacjenta indywidualnie. Choroba nowotworowa nie jest czymś oderwanym od całokształtu chorującej osoby. Dlatego też do odpowiedniego leczenia choroby onkologicznej, pacjent powinien być „zaopiekowany” również w znacznie szerszym kontekście. Po pierwsze należy wziąć pod uwagę całą historię medyczną takiego pacjenta, wszystkie choroby przebyte, przewlekłe choroby współistniejące, alergie, przyjmowane leki, suplementy, należy zrobić badania wskaźników biochemicznych z krwi, żeby sprawdzić, w jakiej kondycji jest organizm. Najczęściej pacjent onkologiczny potrzebuje wdrożenia odpowiedniego schematu żywieniowego, żeby z jednej strony wzmacniać organizm, a z drugiej nie wspierać choroby nowotworowej. Odpowiednie samopoczucie fizyczne związane jest też nieodłącznie z samopoczuciem psychicznym, dlatego też mamy możliwość wsparcia pacjenta od strony psychologicznej. Tutaj kłania się także stały kontakt pajenta lub jego rodziny z opiekunem pacjenta.

 

Jaką rolę w Państwa ośrodku pełni opiekun Pacjenta?

Poza ofertą pomocy specjalistycznej, w naszym Centrum każdy pacjent ma swojego opiekuna, który jest w stałym kontakcie z pacjentem i jest dostępny w razie wątpliwości związanych z opieką specjalistyczną, ale jednocześnie opiekun pacjenta jest odpowiedzią na różne potrzeby, o których często wspominają osoby chore onkologicznie. Przede wszystkim, opiekun jest wiarygodnym źródłem informacji dotyczących możliwości związanych z terapiami wspomagającymi i wspólnie z osobą chorą monitoruje cały proces wsparcia specjalistycznego, dzięki czemu jest taką osobą wspierającą cały proces. Dużym atutem opiekuna jest nieograniczony czas, w którym może wspierać osobę chorą, a szczególne są momenty, kiedy nasi podopieczni dzwonią pochwalić się swojemu opiekunowi ze swoich sukcesów.

 

Czy to prawda że w Waszym Centrum poświęcacie każdemu Pacjentowi pełną uwagę i tyle czasu ile on potrzebuje?

Tak. Jak wspomniałam przed chwilą, czas opiekuna jest nieograniczony i z tego bardzo często korzystają pacjenci, kiedy mają potrzebę podzielić się swoją historią, pożalić, albo po prostu porozmawiać z kimś o tym, jak się czują. Poza tym, wizyty specjalistyczne trwają nawet do 50min, dzięki czemu pacjenci mają dużo czasu na kontakt ze specjalistą.

 

Zatrudniacie kadrę najwyższej klasy jak to przekłada się na całościową opiekę?

Przekłada się to oczywiście na skuteczność naszej pracy. Nasi pacjenci bardzo szybko odzyskują lepsze samopoczucie, są odpowiednio zaopatrzeni na różnych płaszczyznach choroby i co też istotne, mają wszystkich niezbędnych specjalistów w jednym miejscu. Dzięki temu, opieka którą oferujemy jest również interdyscyplinarna, bo specjaliści mają możliwość konsultacji ze sobą wzajemnie.

 

Jesteście jednym z nielicznych ośrodków w Polsce z dużym doświadczeniem w terapii żywieniowej w czasie chorób nowotworowych, jak to wpływa na procesy leczenia podstawowego Pacjenta?

Żywienie jest jednym z podstawowych aspektów, które zwiększa skuteczność leczenia onkologicznego. Największym problemem, z którym stykamy się wśród pacjentów onkologicznych jest niedożywienie. Wyniszcza ono organizm i niestety często powoduje, że leczenie nie może być kontynuowane i to najczęściej wtedy pacjent orientuje się, że jedzenie jest ważnym elementem wsparcia leczenia i szuka pomocy. Często wtedy sytuacja bywa trudna, bo pacjenci mają wiele niedoborów składników odżywczych i 20kg mniej. Pomagamy, ale to trwa i często frustruje pacjentów i opóźnia proces leczenia. Dlatego ważne jest, żeby mieć świadomość, że proces leczenia onkologicznego zawsze musi być równolegle wspierany przez odpowiednie żywienie.

 

Widzimy w ofercie także rozbudowaną działalność psychologiczną a nawet psychiatryczną, czy ona skierowana jest tylko do Pacjentów?

W przypadku choroby onkologicznej mówimy, że objawy ma tylko jedna osoba, ale choruje tak naprawdę cała rodzina i dlatego też nie ograniczamy się do wsparcia tylko i wyłącznie osoby chorej. W wyniku choroby nowotworowej w każdej rodzinie zachodzi dużo zmian, co destabilizuje spokój, często wpływa źle na relacje. Strach przed chorobą i jej konsekwencjami często obciąża osoby wspierające jeszcze bardziej niż osobę chorą. A żeby dobrze wspierać kogoś, samemu trzeba być spokojnym i poukładanym, dlatego warto skorzystać z pomocy, jeśli jest ona potrzebna, właśnie po to, żeby być lepszym wsparciem dla osoby chorej.

 

Jak Pani widzi podążanie medycyny za dynamicznie rosnącymi zagrożeniami wynikającymi z rozwoju chorób nowotworowych?

Na pewno, dużym wyzwaniem jakie jest cały czas przed nami to edukacja i budowanie świadomości społeczeństwa na temat terapii wspomagających leczenie onkologiczne i ich skuteczności. Cały czas mało powszechna jest wiedza dotycząca zapobiegania niedożywieniu pacjenta onkologicznego, które w przypadku niektórych nowotworów występuje nawet w 80% przypadków, a drastycznie zmniejsza rokowania. Nadal osoby chore niechętnie sięgają po pomoc w radzeniu sobie ze stresem i bólem, chociaż wiele badań pokazuje, że odpowiednie nastawienie zwiększa skuteczność leczenia. Nadal też odczarowujemy podejście społeczeństwa do chorób nowotworowych, ale mówimy też o trudnościach z którymi zmagają się bliscy osób chorych, którzy też wymagają wsparcia.

Dziękujemy za poświęcony czas i za przybliżenie nie tylko nam ale także osobom czytającym idei funkcjonowania Onkologicznego Centrum Medycznego w Bydgoszczy, gdzie obok onkologów można spotkać lekarzy kilkunastu specjalizacji, psychologów oraz doświadczonych dietetyków onkologicznych. Z pewnością będziemy jeszcze do Pani wracać z pytaniami.

 

 

Dziękujemy za przeczytanie całego artykułu. Mamy nadzieję, że przyniósł on Państwu odpowiedzi na nasuwające się Państwu pytania. Jeżeli potrzebujecie Państwo więcej wiedzy w tym zakresie, zapraszamy do czytania pozostałych artykułów na naszym portalu.

Jeżeli Państwo lub Państwa bliscy mają nowotwór i występujące problemy skórne, zobaczcie jakie możliwości daje stosowanie dermokosmetyków onkologicznych Oncoria. ONCORIA.COM I POLSKIE DERMOKOSMETYKI DO TWARZY I CIAŁA

Chcesz skonsultować swój przypadek z onkologiem?

Zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem przychodni 500 265 605.

Lub zarezerwuj wizytę bezpośrednio na www.onkodietetyka.pl

Otrzymuj aktualizacje w czasie rzeczywistym bezpośrednio na swoim urządzeniu, zasubskrybuj teraz.

Zostaw Komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors