SwiadomiZdrowia.pl I ZDROWIE I CHOROBY I DIETA

25° C Pogodnie
Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors

ONCORIA

Problemy kobiet zmagających się z dyspareunią

0 43

Otrzymuj aktualizacje w czasie rzeczywistym bezpośrednio na swoim urządzeniu, zasubskrybuj teraz.

Problemy kobiet zmagających się z dyspareunią

Dysfunkcja seksualna, jaką jest dyspareunia polega na odczuwaniu bólu podczas stosunku seksualnego, a także przed i po nim. Podłoże tego typu zaburzenia może stanowić stan zapalny, ale także nieprawidłowa budowa narządów czy też psychika. Dolegliwość fizyczna jest znacznie łatwiejsza do diagnozowania, jak i wyleczenia, natomiast problem, który ma podłoże psychiczne, jest trudniejszy do zdiagnozowania, jak i samego zaakceptowania. Mimo iż wiele z nich zależy od samego podejścia do seksu, dyspareunia może pojawić się niezależnie od niniejszego podejścia. Z tego powodu pomoc ze strony psychoterapeutów oraz seksuologów jest istotną kwestią w leczeniu tego typu schorzeń i wymaga również współpracy interdyscyplinarnej z ginekologami. Przed wizytą u specjalisty seksuologa warto zadać sobie pytanie: czym jest dla mnie seks? Każdy powinien samodzielnie go zdefiniować i nadać mu znaczenie, ponieważ w przypadku problemów w tej sferze łatwiej będzie odnaleźć ich przyczynę i wdrożyć skuteczną interwencję. Dla wielu kobiet z dyspareunią seks nie jest czymś przyjemnym, a samo wspomnienie z nim związane może wiązać się z dyskomfortem.

Skąd zatem bierze się ta dolegliwość?   

Za przyczynę odpowiadać mogą zarówno czynniki fizyczne, jak i psychiczne, zatem wstępna prawidłowa diagnoza jest konieczna, aby móc zapewnić osobie zmagającej się z problemem odpowiednią pomoc.

Zdarza się, że wystąpienie dyspareunii ma swoje korzenie w przeszłości seksualnej, gdzie osoba doświadczyła naruszenia swojej cielesności w nieodpowiedni sposób. Może to być gwałt, jak i molestowanie seksualne. Jednakże może być ona również efektem urazowych przeżyć związanych np. z trudnym porodem, po którym współżycie stało się utrudnione lub też efektem bolesnego pierwszym zbliżenia. Niekiedy również same błędne wyobrażenia o seksie, zakorzenione w masowym przekazie informacji, mogą również spowodować silną barierę psychiczną w stosunku do swojej seksualności, lecz także nasilony lęk, który może skutkować bólem fizycznym.

Bardzo ważne jest, by zdać sobie sprawę, że ból przed, w trakcie i po stosunku nie jest niczym naturalnym i jeśli tylko się pojawia, należy niezwłocznie znaleźć jego przyczynę. Konsekwencje bólu podczas stosunku mogą doprowadzić do oziębłości seksualnej, obniżeniem poczucia atrakcyjności, czy też konfliktów między partnerami. Jest tak ponieważ sama seksualność wykracza przecież poza sferę cielesną człowieka i tworzy istotny kontekst również dla wartości życiowych, pewności siebie, zewnętrznej atrakcyjności.

Z tego powodu ważnym jest, aby nie ignorować problemów w tej sferze funkcjonowania.          Może także zdarzyć się, że przyczyna bólu podczas seksu to choćby nieodpowiednia technika. Z tego powodu bardzo ważne jest otwarte porozumiewanie się partnerów między sobą. Po autentycznej rozmowie i chęci odnalezienia przyczyny, dobrym krokiem może okazać się także konsultacja u lekarza – mianowicie ginekologa, który będzie mógł wykluczyć lub potwierdzić fizyczne źródło dyspareunii.

W przypadku, gdy lekarze nie znajdzie nieprawidłowości fizycznych, warto pomyśleć o konsultacji u seksuologa, który przeprowadza szczegółowy wywiad i może zaproponować rodzaj wsparcia dedykowany danej osobie.

Niekiedy, konsultacja ta bywa ona jednym z najbardziej skutecznych sposobów na powrót do czerpania przyjemności z aktywności seksualnej i poradzenie sobie z problemem.

 

Otrzymuj aktualizacje w czasie rzeczywistym bezpośrednio na swoim urządzeniu, zasubskrybuj teraz.

Zostaw Komentarz

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Generic selectors
Exact matches only
Search in title
Search in content
Post Type Selectors